Napisao: Bojan Mataković

Međunarodna kinološka federacija je povodom 100 godišnjice svoga postojanja organizirala proslavu ove važne obljetnice u Brusselsu.
Na ovu proslavu bili su pozvani predstavnici nacionalnih saveza članica FCI-a kao i drugi značajni gosti. Kao predstavnici Hrvatskog kinološkog saveza sudjelovali su predsjednik HKS-a, Damir Skok i tajnik Bojan Mataković. Uzvanike je kao poklon dočekala upravo izašla edicija FCI-a izdana povodom 100 godina postojanja FCI-a. U ovoj knjizi značajno mjesto zauzeo je i Hrvatski kinološki savez. U dijelu knjige u kojem se predstavljaju članice FCI –a dio o Hrvatskom kinološkom savezu zauzeo je možda i najveći broj stranica. Još više nas je razveselilo kada smo u dijelu knjige pod nazivom „Ono na što smo ponosni, veliki trenuci, velika sjećanja“ našli ne samo sliku pobjednika Europske izložbe pasa održane 2007. godine u Zagrebu i otvaranje Svjetskog prvenstva u radu pasa ptičara i Kupa Sveti Hubert održanog u Zadru 2008. godine nego i korice kataloga izložbe pasa održane u Zagrebu još 1932. godine.
Sama proslava ove obljetnice bila je sastavljena od nekoliko događanja od kojih su središnji događaji bili natjecanje prvak prvaka odnosno gala večera.
Sama događanja počela su već u četvrtak navečer Novinskom konferencijom.

Tijekom petka održavao se simpozij pod nazivom Pas i čovjek, Quo vadis ? Znanje i perspektiva  koji je obuhvaćao niz neizostavnih pitanja vezanih uz postanak psa, funkcionalnost psa, zdravlje psa, mjesto i važnost  psa u današnjem modernom društvu. Predavači su bili ugledni svjetski stručnjaci iz pojedinih područja.
Tijekom subote održan je Prvak prvaka. Na ovom natjecanju bilo je prijavljeno ukupno 893 psa iz 33 zemlje. Uvjeti za prijavu su bili da pas bude međunarodni prvak u ljepoti ili  međunrodni izložbeni prvak, jednako tako na ovo natjecanje mogli su se prijaviti psi koji su osvojili kandidaturu CACIB na nekoj od slijedećih izložbi  koje su održane tijekom 2011. godine :
Svjetska izložba u Parisu, Europska izložba u Leeuwardenu, Međunarodna izložba održana u Dortmundu u mjesecu svibnju odnosno Međunarodna izložba pasa održana u Brusselsu 2010 godine.
Najveći broj pasa bio je prijavljen iz Nizozemske, Njemačke i Belgije.  Iz Hrvatske su bila prijavljena 3 psa. Najbrojnija FCI skupina po prijavama bila je 2. FCI skupina uz napomenu da je najveći mogući broj prijavljenih pasa bio 150 pasa po FCI skupini. Najveći broj prijavljenih pasa pojedine pasmine činili su rodezijski goniči s ukupnim brojem prijava od 33 psa.

Sam sistem natjecanja bio je vrlo sličan natjecanju Međunrodnog prvaka prvaka koje već nekoliko godina provodimo u Hrvatskoj. Naime 20 sudaca iz 20 različitih zemalja u 10 izložbenih krugova odabiralo je pse u 10 FCI skupina za završno natjecanje, knock-out sistem to jest natjecanje parova.
Psi su se plasirali ovisno o broju bodova dobivenih od 2 suca u jednoj pasminskoj skupini. Na početku je bio zamišljen raspon bodova od 1-100 koji je kasnije bio smanjen na 1-50 ali je po mišljenju mnogih kinoloških sudaca na ovoj manifestaciji i to bio preveliki raspon.
Nakon predkvalifikacija u finalnom natjecanju je ostalo 64 psa koji su zauzeli svoje mjesto u eliminacijama pred slijedećim sucima : E. Maniero – Trovati ( Peru), H. Kamisato ( JPN ), H. Klibenstein ( D ). Ovaj dio natjecanja bio je identičan onom koje prakticiramo u Hrvatskoj uz napomenu da je naše paljenje i gašenje crvenih odnosno plavih svjetala prilikom glasanja mnogo efektnije nego dizanje raznobojnih oznaka koje su u nekoliko navrata izazvale nedoumicu kod natjecatelja ali i voditelja programa.

U samom finalu natjecanja pobjedu je odnio irski vučji hrt, imena Absolute Roan Inish Tullamore Good Stuff,  vlasnika Petre Tomašovicove iz Slovačke,  koji je kao protivnika pobijedio nagardđivanog velškog korgi pembroka, imena Andovan Pinkerton u vlasništvu Olge Silove iz Rusije.
Natjecanje je završilo podjelom nagrada pobjednicima od strane članova Generalnog komiteta  pri ćemu su treće plasirani dobili brončane a finalisti srebrnog odnosno zlatnog Viktora.
Gala večera se održala u subotu navečer u luksuznom Le Concert Noble. Prostor u  kojem se održala sama večera bio je izuzetno luksuzan što se ne bi moglo reći za hranu kojom su mnogi uzvanici bili razočarani. Vjerojatno su mnogi očekivali nešto više od same gala večere možda kakvo prikazivanje filma o povijesti FCI-a ili o onome što FCI danas znači ili bi trebao značiti u svijetu. Nažalost obraćanje prevelikog broja gostiju ostalim uzvanicima mada je trajanje govora bilo ograničeno, učinili su da je veći dio večere prošao u govorima za koju većina nije imala koncentracije da ih pomno posluša. Atmosferu nakon mnogih govora definitvno je popravila točka mađioničara / iluzionista koji je izveo čitav niz atraktivnih točaka u kojima su sudjelovali i uzvanici.

Proslava je nastavljena i slijedeća dva dana ali puno neformalnije kada su bili organizirane posjete gradu Brugesu u nedjelju odnosno u ponedjeljak posjeta uredu Međunarodne kinološke federacije u Thuinu.